Práca v zahraničí

AKO SI VYBRAŤ PRÁCU V ZAHRANIČÍ?

Ľudia si hľadajú prácu v zahraničí z rôznych dôvodov. Niekto sa chce predovšetkým zdokonaliť v jazyku alebo hlavne zarobiť peniaze a nezáleží mu až tak na tom, čo bude robiť. Iní hľadajú prácu, ktorá by ich predovšetkým bavila, prácu vo svojom odbore, s možnosťou ďalšieho rastu alebo postupu. Pre niekoho je dôležité, aby odcestoval čo najrýchlejšie, iný je ochotný dlho čakať na tú svoju pravú prácu. Preto vám chceme pomôcť zorientovať sa a hľadať v našich programoch podľa vlastných priorít.

Predtým, ako si zvolíte pracovnú pozíciu, o ktorú sa budete uchádzať, zvážte nasledujúce skutočnosti:

Aká je vaša znalosť anglického jazyka? Viete sa dobre dohovoriť? Ste v angličtine samostatní?

Ak chcete pracovať, hoci aj v tej najjednoduchšej pracovnej pozícii, musíte byť schopní porozumieť príkazom svojho nadriadeného. Inak vám hrozí prepustenie a celá investícia do cesty vyjde navnivoč. Čím lepšia je vaša angličtina, tým rýchlejšie vás dokážeme umiestniť a nájsť vám lepšie miesto. Aspoň mierne pokročilá znalosť angličtiny je nevyhnutná na to, aby sme mohli vašu prihlášku prijať. Ak sa potrebujete zdokonaliť, skúste programy jazykových kurzov , pri ktorých je možnosť pracovať – nie sú však vhodné pre úplných začiatočníkov. Ak ste úplný začiatočník, radíme vám študovať doma alebo si vybrať z našich jazykových kurzov v zahraničí.

Máte nejakú skúsenosť s prácou, o ktorú sa uchádzate?

Pracovali ste niekedy aspoň brigádnicky ako čašník, opatrovali ste niekoho? Viete si predstaviť, čo budete robiť? Máme pracovné pozície, kde sa vyslovene nevyžaduje predchádzajúca prax, napr. WORK&TRAVELprogram, určený pre univerzitných študentov, nevyžaduje predchádzajúce skúsenosti. Aj v programoch Práca v hoteloch a Práca opatrovateľky vo Veľkej Británii sú miesta, kde dokážeme umiestniť aj ľudí bez praxe v odbore. Každý zamestnávateľ však dáva prednosť takým uchádzačom, ktorí už nejakú skúsenosť s danou prácou majú. Preto si spomeňte aj na drobné študentské brigády a výpomoci, týkajúce sa práce, o ktorú sa uchádzate, a neváhajte sa o nich zmieniť v životopise.

Chcete odísť čo najskôr?

Najrýchlejšie vás môžeme umiestniť na prácu v rehabilitačných centrách a opatrovateľských domoch vo Veľkej Británii (práca Care Assistant). Okrem miest pre profesionálov (Práca zdravotnej sestry, kuchárov) máme pomocné pracovné miesta aj pre ľudí bez formálnej kvalifikácie v zdravotníctve. Opatrovali ste susedku, babičku, niekoho zo známych alebo rodiny? Alebo si dokážete rýchlo urobiť 16–hodinový kurz prvej pomoci v hociktorej pobočke Červeného kríža? Pracovali ste pre charitu? Strávili ste „civilku“ ako sanitár? Robili ste čokoľvek príbuzné opatrovaniu? A predovšetkým: máte k takejto práci vzťah a viete to vysvetliť v liste sprevádzajúcom vašu prihlášku? Ak ste ten alebo tá, kto túto prácu skutočne chce robiť, aj keď ju ešte nikdy nerobil, tak aj vy ste ten, koho hľadáme.

Boli ste niekedy au-pair?

Môžete znova robiť veľmi podobnú prácu v pozícii mother´s help alebo nanny za oveľa viacej peňazí. Nie je prekážkou, ak ste už pracovali vo Veľkej Británii dva roky. Teraz sa môžete zamestnať na neobmedzený čas. Môžeme vás umiestniť vo Veľkej Británii alebo v Írsku.

Chcete si nájsť prácu v USA vo svojom odbore?

Môžete sa zúčastniť internshipu v USA – až do vekovej hranice 38 rokov, nemusíte byť študentom. Zamestnávateľa si musíte nájsť sami. My vám dáme návod na bezchybný tréningový program a vybavíme vám dokumenty potrebné na získanie víz. Môžete zostať na internshipe 3 až 18 mesiacov.

Chcete si hľadať prácu vo svojom odbore a zdokonaľovať sa v angličtine?

Veľa mladých ľudí volí programy jazykových kurzov, pri ktorých je možnosť štúdia. Odchádzajú predovšetkým preto, aby sa zdokonalili v angličtine. Popri štúdiu si nájdu nejakú pomocnú prácu, aby si privyrobili, a hľadajú si prácu vo svojom odbore. Sú „na mieste“, chodia na pohovory, listujú miestne noviny, skúšajú, ich angličtina sa zlepšuje, šance na prácu rastú…

Chcete prácu len na leto?

Ponuky hľadajte na www.cacksaris.sk .Ponuky na budúce leto by sa mali začať objavovať už čoskoro. Tesne pred letom už zvyčajne nenájdete nič.