A U S T R Á L I A    

australia.jpg

 

 

 

Vyberte si z našej ponuky kliknutím na:

blikackapohyb.gif
VÝPRAVA ZA POZNANÍM

blikackapohyb.gif
METROPOLY AUSTRÁLIE

korunapohyb.gif
CENNÍK

  

Všeobecné informácie o Austrálii

Názov Austrália vznikol z latinského „terra australis", čo znamená južnú zem. Austrália je najmenším svetadielom na južnej pologuli (7 686 848 km2), rozkladá sa po oboch stranách obratníku kozorožca, od Tichého až po Indický oceán. Južné pobrežie obkolesuje Veľký Austrálsky záliv a Bassov prieliv, oddeľujúci najväčší ostrov Tasmániu. Austrália je po Európe najnižším svetadielom (96% plochy má výšku do 600m nad morom) a prevládajú plošiny kryštalických hornín, prekrytých mladšími sedimentmi; má polo púštny až púštny charakter, zahrňuje Velkú pieskovú púšť a Velkú Viktoriinu púšť, s ostrovnými a tabulovými horami, Ayers Rock, Macdonnellovo a Musgravovo pohorie. Pozdĺž východného pobrežia sa tiahne Východoaustrálske pohorie, najdlhšie Veľké predelové pohorie (Great Diving Range) dosahuje najvyšších výšok na juhu v Austrálskych Alpách (Mt. Kosciusko, 2 228m n.m.).

 
australiaerb.jpg
Politické delenie Po stránke politickej sa Austrália patrí medzi parlamentnú demokraciu, je členom britského spoločenstva, v čele s britskou kráľovnou, zastupovanou generálnym guvernérom. Zdanlivá podriadenosť Austrálie Veľkej Británii je len historickou formalitou. Avšak Austrálčanom bola niekoľkokrát v referende daná možnosť rozhodnúť o odtrhnutí svojej krajiny zo zväzu Commonwealth, nikdy sa nevyjadrili kladne. Zdá sa, že formálna podriadenosť britskej kráľovnej Austrálčanov nepáli.

Administratívne členenie krajiny je nasledujúce: šesť štátov (New South Wales, Queensland, South Australia, Tasmania, Victoria, Western Australia), dve teritóriá (Australian Capital Territory, Northern Territory), v austrálskej správe je šesť zámorských teritórií (Ashmore and Cartier Islands, Christmas Island, Cocos Islands, Coral Sea Islands, Heard Island and McDonald Island, Norfolk Island). Zákonodarným zborom je dvojkomorový Federálny parlament, ktorý tvorí Poslanecká snemovňa a Senát. Poslanecká snemovňa má 147 členov, funkčné obdobie 3 roky. Senát má 76 členov, funkčné obdobie 6 rokov, pritom každý tretí rok sa obnovuje polovica. Austrália je v súčasnosti členom: OSN, Commonwealth , APEC, ANZUS, OECD.

 
brisbanemesto.jpg
Klíma Väčšina obyvateľstva sa domnieva, že Austrália zem s teplým takmer s tropickým podnebím. Pravdou je, že austrálske podnebie je veľmi rozmanité. Študenti, ktorý si vyberajú oblasť, v ktorej chcú študovať, by mali vziať do úvahy, že viac cestujú na sever, tým je teplejšie a čím viac cestujú na juh, tým je chladnejšie. Takmer 2/3 územia majú ročnú priemernú teplotu vyššiu ako 20 stupňov Celzia. Je nutné chrániť telo proti slniečku. Austrálske ročné obdobie sú v protiklade s Európskym. V decembri je teplo a Austrálčania trávia Vianoce na plážach, zatiaľ čo v júli a auguste je „zima". Leto tu začína koncom novembra, jeseň v marci, zima v júni a leto v septembri. Na väčšine územia Austrálie nie sú teplotné rozdiely príliš prudké, dokonca i v Melbourne, najnižším väčším mestom na pevnine, je výnimkou, keď ortuť teplomera dosiahne bod mrazu. Iba obyvatelia Tasmánie , ktorá je predsa len viac na juhu, vedia čo je to zima. Postupom na sever sa teplotné rozdiely znižujú a v okolí Darwinu, monzúnovom pásme, sú už len dve ročné obdobia – teplo a vlhko, teplo a sucho. V horách na južnom východe krajiny sú v zimnej sezóne dobré podmienky pre lyžovanie. Vnútrozemie je pomerne suché, teplo a sucho cez deň, v noci nepríjemná zima. Tu je stručný prehľad priemerných maximálnych a minimálnych teplôt a množstvá dažďových zrážok.

cairns_plaz.jpg
Fauna a Flóra V Austrálii je viac ako 500 národných parkov, v nich sa nachádzajú dažďové pralesy, rozsiahle plochy pustej krajiny, piesočné duny na pobreží a dlhé, členité horské pásma. Obrovské plochy púšti pokrývajú väčšinu strednej a západnej Austrálie. Kontrastom k tomuto riedko obývanému územiu, ktoré pokrýva viac ako 50% zeme, je úzka rovina úrodného, dobre zavlažovaného východného pobrežia, kde žije väčšina Austrálčanov. Nad planinami, ktoré sa rozprestierajú od lesov na juh cez subtropické oblasti na severu, sa vyzdvihuje Východná vysočina, tiahnuca sa od polostrova Cape York na severu až k ostrovu Tasmánie. Vo vysušenej krajine má mnoho austrálskych riek vodu len občas. Zvieratá a rastliny majú starobylý a zvláštni ráz. Takmer 75% všetkých druhov rastlín je endemických. Nachádzame tu napríklad blahovičníkove lesy, krovinaté formácie tvrdo listej vegetácie – scrub, akácie a prasličky – slanomilný bush, Oceánie obecne vyniká množstvom paliem a tiež pralesy s vzácnymi drevinami. Zo zvierat najznámejšie sú vačkovci, predovšetkým klokany, ježura, vtákopysk, z vtákov Emu hnedý, novozélandský kivi, plaz Hatteria, na Nové Guinei množstvo hmyzu, vzácne rajky.

lod.jpg
História Austrálie Austrálsky kontinent osídlili v troch vlnách paleontologický lovci z juhovýchodnej Ázie, ktorý prichádzali cez Novou Guineu asi pred 40 000–20 000 lety. Austrálčania (Aborigines) sú pôvodnými obyvateľmi Austrálie (kolem 100 000 osôb), ku komunikácii používajú okolo 600 dialektov, časť ovláda i anglicky. Austrálčania boli kočovný lovci a zberači, miestami aj rybári. V kontrastu k jednoduchej materiálnej kultúre boli (sú) komplikované duchovné asociácie. Od poloviny 19.století byli zatlačovaní do vnútrozemí a vykorisťovaní.

V súčasné dobe opustili pôvodný spôsob života, ku ktorému sa príležitostne vracajú počas určitého obdobia v roku. Väčšinou žijú v osadách pri mestách, na farmách, časť z nich i v mestách. Asi od 14.-15. storočia bolo severovýchodné pobrežie v kontaktu s malajskými obchodníkmi, lovcami perál a trepajov. V roku 1605–06 nizozemský moreplavec Willem Janszoon skúmal časť severovýchodného pobrežia, považoval ho totiž za súčasť Novej Guinei. Za prvého objaviteľa kontinentu sa považuje Sir James Cook, ktorý bol vyslaní na vedeckú výpravu na Tahiti. Pri ďalších prieskumných plavbách ťažko poškodil loď a bol nútený usadiť sa na neznámom kontinente, kde on a jeho posádka strávili pól roka opravami lode a naviazaním nových kontaktov s pôvodnými obyvateľmi. Cook tu vztýčil britskú vlajku v mene kráľa George III. Cook bol dômyselný, inteligentný a populárny, je považovaný za jedného z najväčších a najvýznamnejších objaviteľov tých čias. V roku 1788 v dnešnej Sydney bola založená trestanecká kolónia, ako riešenie pre preplnené britské väznice, pod velením kapitána Arthura Phillipa, ktorý sa stal prvým guvernérom novej britskej kolónie. Pre väčšinu nových obyvateľov bola nehostinná krajina krutým a hrozným miestom. Pod vojenskou krutovládou tu väzni nemali ľahký život, sťažované najviac neustálou potravinovou závislosťou na lodnom zásobovaní z Európy. Časté pohromy na mori spôsobili celých 16 let utrpenia a hladovania, než tu vzniklo samostatné poľnohospodárstvo. V roku 1790 dorazila druhá kráľovská flotila a populácia nových obyvateľov na kontinentu sa rozrástla na 4.000. Neskôr pod vedením nového guvernéra bola väzňom po odslúžení určité doby priznaná práva slobodného obyvateľa. Po objavení zlata, v roku 1851 bol zaznamenaní veľký prieliv európskych prisťahovalcov. V roku 1901 sa kolónie spojili v jeden celok – Austrálsky zväz. Austrálie také významne prispela k výsledku prvej svetovej vojny, v nej plná 1/5 austrálskych vojakov padla na strane Dohody. Druhá svetová vojna, behom nej sever Austrálie ohrozovali Japonci, posilnila vzťahy k Amerike a za vojny vo Vietnamu naviazala Austrália dôležité obchodné spojenectvo s ázijskými krajinami.

 
cairns_pohlad.jpg
Jednotlivé štáty a ich mesta Australian Capital Territory Hlavné mesto Canberra sa nachádza medzi veľkomestami Melbourne a Sydney a skutočne stojí za návštevu. Je situovaná v nádhernej krajine lemovaná kopcami. Je taktiež sídlom vlády a manažmentu firiem a ponúka nezameniteľnú atmosféru hlavného mesta, ktorá je umocnená nádhernými historickými budovami. Canberra má taktiež pomerne mladú populáciu s veľkým počtom študentov a je celkovo živá. Je také jediným mestom v celej Austrálii, kde máte možnosť uvidieť voľne sa pohybujúce klokany. Z miest, ktoré stoja za návštevu, musíme spomenúť napr. Black Mountain zo 192 metrami vysokou rozhľadňou, jazero Burley Griffin, pamätný vodotrysk kapitána Cooka, ktorý vytvára impozantnú 140 metrov vysokú vodnú sochu, budovu parlamentu, Národnú galériu, Austrálsku kráľovskú mincovňu, Austrálsky pamätný pomník, Národní univerzitu, botanickou záhradu, Akvárium a rezerváciu divokej zveri.

New South Wales Nový Južný Wales je miestom, kde po prvé zakotvil kapitán Cook a kde vzniklo prvé osídlenie Európanmi. Dnes je to najhustejšie osídlený štát s najväčším počtom obyvateľov a najväčšími mestami, Sydney. Turisti sa môžu tešiť z bohatej histórie celého štátu, často spojené s brutalitou a násilím páchaným na pôvodných obyvateľoch a ťažkým životom osadníkov, najčastejšie je však spojovaná zo zlatou horúčkou a mohutnou expanziou na západ. Nachádzajú sa tu rozprávkové pobrežia, hornaté krajiny a pláne rozprestierajúce sa do diaľok

Sydney je hlavné mesto štátu Nového Južného Walesu, s populáciou 3.740.000 obyvateľ. Je to najstaršie a najväčšie austrálske mesto postavené v jednom z najkrásnejších a najnápadnejších prístavov na svete. Vďaka budove opery v prístavu je ľahko rozoznateľné od iných miest. Prístav rozdeľuje Sydney na dve časti, ktorých spojuje most a tunel Harbour. Mestské centrum a väčšina turistických atrakcií je v južnej časti, východne od centra sú obývané štvrti Darlinghurst, Kings Cross a Paddington. Ešte viac na východ sa nachádzajú luxusné obytné štvrti ako Double Bay a Vaucluse. Dopravný systém v Sydney je na veľmi vysoké úrovni a jeho sieť dostatočne pokrýva celé mesto. Ideálne je i železničná sieť, ktorá je vo viacerých prípadoch rýchlejšia ako autobusy. Tá však nezasahuje až k plážam. Jeden z vyhľadávanejších spôsobov prepravy sú pravidelné lodné spoje, ktoré ponúkajú neobvyklé zážitky a spojuje väčšinu atrakcií a zaujímavých miest situovaných nablízku pobrežia.

Queensland Queensland je austrálskym „prázdninovým" štátom a študenti si tu zaiste prídu na svoje. Štát ponúka nepreberné množstvo aktivít a možností vyžitia. Záleží len na študentoch, či uprednostňujú raje pre surfovanie, prekrásne dlhé pláže, potápanie u Great Barier Reef, alebo výlety po rôznych národných parkoch. Brisbane, hlavné mesto štátu, je krásne a veľmi živé mesto. Na severu, mesto Cairns je rušné mesto, častý cieľ turistov, ktoré ponúkajú množstvo rôznych výletov a rôznych aktivít. Medzi Brisbane a Cairns sa nachádzajú menšie miestečká. Pri cestovaní štátom si turisti rozhodne nebudú sťažovať, že im niečo chýba. Pozdĺž pobrežia môžu pestovať snáď všetky aktivity vše, na čo si len spomenú, v spojení s vodnými športmi. Západne vo vnútrozemia je množstvo krásnych národných parkov, kde môžu turisti obdivovať tunajšiu prekrásnu prírodu. Severne od Cairns je polostrov Cape York, krásnej krajiny s veľmi peknou prírodou plnej divokej zvery.

Queensland bol najprv súčasťou Nového Južného Walesu, nezávislým sa stal v roku 1859. Je pomerne bohatý na nerastné suroviny, ale ohromné množstvo peňazí bolo investované do rozvoja cestovného ruchu, a ten dnes tvorí väčšinu príjmu celého štátu. Väčšina turistov priťahujú oblasti pozdĺž pobrežia, ktoré sú plné pláží, zálivov a nesmieme zabudnúť ani na Veľkú útesovú bariéru (Great Barrier Reef). Väčšina pobrežia je tvorená pralesy a krásnymi národnými parkmi. V Queenslandu taktiež začína Veľké predelové pohorie, tiahnuce sa ďalej štátmi Nového Južného Walesu a Victoria. Najbližšie k pobrežiu dosahujú hory práve v Queenslandu, najkrásnejšie miesta sú na úplne na severu hôr, poblíž mesta Cairns a v najjužnejšej časti Queenslandu.

Brisbane (1.425.000 obyvateľ)- Mesto prešlo ohromne rýchlym rozvojom a dnes je z neho veľké, živé a kosmopolitné mesto. Pretože mesto leží blízko pobrežia, je považované skôr za mesto riečné než prímorské. Je to nádherné mesto obklopené kopcami a skrýva nádherné pohľady na okolitú krajinu. Mesto je postavené na rieke Brisbane River, približne 25 kilometrov pred vyústením do mora. Zaujímavou budovou je tunajšia radnica, ktorá bola časom obostavená mrakodrapy. Jej vyhliadkova terasa však stále ponúka prekrásne pohľady na mesto a okolie. V roku 1855 tu vznikla botanická záhrada o veľkosti 18 hektárov. Je otvorená 24 hodín denne (v noci nasvietená) a je prekrásnym miestom pre prechádzky, cyklistiku alebo jazdu na kolieskových korčuliach.

Cairns (94.000 obyvateľ)- Hlavné mesto severnej časti Queenslandu pôsobí ako hlavné turistické centrum tejto časti Austrálie. Turisti tu nájdu veľké množstvo spoločenského i kultúrneho vyžitia. Nachádzajú sa tu báječné podmienky pre potápanie, rafting, kanoistiku, jazdu na koni a bungee jumping. Mesto bolo založené v roku 1876. V jeho centru sú študenti a turisti pomerne ľahko orientujú. V meste je niekoľko vecí, ktoré stojí za to vidieť, ale hlavnú atrakciu priťahujúcu turistov nájdete v okolí Cairns. Čo sa týka mesta samotného, za zmienku stojí galéria umení zo vzácnymi umeleckými dielami od autorov z celej Austrálie. Ďalej je tu podvodné akvárium, botanická záhrada, divadlá a rôzne parky.

Gold Coast (534.000 obyvateľ) – The Gold Coast (Zlaté pobrežie) je 35 kilometrov dlhé pásmo pláží s priľahlými mestečkami, tiahnucimi sa na sever od hranice Nového Južného Walesu. Je to turistami najvyhľadávanejšie miesto v celom štáte. Ako prázdninový rezort toto miesto funguje už od roku 1880, ale až po druhé svetovej vojne tu bol zaznamenaní prudký nárast turistického ruchu, súčasne so surfistami na plážach. Tí túto oblasť považujú za hotový raj. Celé pobrežie je veľmi živé, vďaka turistom tu pulzuje nočný život, je tu množstvo obchodov, reštaurácií a rôznych atrakcií.

Townsville (88.000 obyvateľ)- Townsville je štvrté najväčšie mesto Queenslandu. Je to prístavné mesto s poľnohospodárskou a ťažobnou produkciou a začína tu hlavná diaľnica, ktorá vedie do Severného Teritória. V posledných rokoch bolo do mesta investované veľké množstvo peňazí, aby prilákalo viac návštevníkov, bolo tu vystavené množstvo nových budov a atrakcií, z nich hlavný je zábavný park venovaný Veľkému barierovému útesu. Nachádza sa tu veľké a pôsobivé akvárium, divadlo, múzeum, obchody a iné. V akváriu môžeme zahliadnúť stovky druhov rôznych rýb, žraloka a ráje. V meste je taktiež množstvo pekných záhrad a parkov s rôznými ihriskami a tenisovými kurtmi.

South Australia Južná Austrália (South Australia) je štátom s najsuchším podnebím celého kontinentu. V svete je známa predovšetkým pre svoje vynikajúce víno a spusty viníc, pričom najznámejšou vinárskou oblasťou je údolie Barossa. Každoročné oslavy vinobrania sú vždy veľkou událosťou. Konajú sa vždy po dobu siedmych dní od veľkonočného pondelka, každý párny deň. Oslavy sú doprovádzané sprievodmi, dychovkami, tancom a samozrejme hojnými ochutnávkami vín. Južná Austrálie je len veľmi riedko obývaná a je tu nedostatok úrodnej pôdy.

Adelaide (1.200.000 obyvateľ) je hlavným mestom Južnej Austrálie (South Australia). Mesto pôsobí veľmi kludne a čisto, samotné centrum Adelaide je riekou Torrens rozdelená na dve časti a kompletne obklopená parkmi. Okolo rieky nájdete spustu historických budov – Parlament House, Adelaide Casino, Library of South Australia, Art Gallery, Old Parliament House (budova z roku 1855), Migration Museum (o živote prisťahovalcov) a South Australia Museum (Múzeum Južnej Austrálie). Mesto sa môže pochváliť veľkým počtom športovných areálu, taktiež sa tu koná mnoho rôznych festivalov.

Western Australia Západná Austrália (Western Australia) má rozlohu cez dva a pól milióna kilometrov štvorcových. Paradoxne tu trvale žije jen niečo okolo 2 miliónov obyvateľov. Veľká rozloha a malý počet obyvateľov, rovnako tak ako nádherná príroda, to všetko na návštevníka pôsobí ako veľký kontrast. Západná Austrália sa často prezíva The Wildflower State, t.j. štát divoko rastúcich kvetov, ktoré každú jar rozkvitnú a mení Západnú Austráliu v nekonečnú paletu vôní a farieb. Prekrásne pobrežie Indického oceánu láka turistov z celého sveta, rovnako tak ako vinárska oblasť v okolí Margaret River, či unikátne prírodné útvary a úkazy Valley of the Giants, kamenná vlna Wave Rock, zoskupenie vápencových vežičiek v tvaru termitišt The Pinnacles, Žraločia zátoka Shark Bay, prastaré stromy baobaby v oblasti Kimberley a mnoho ďalších.

Perth (1,343,000 obyvateľ)- Perth je hlavné mesto Západné Austrálie, rozkladá sa na rieke Swan River, len niekoľko kilometrov od oceánu a pláží. Vďaka ľahkému priemyslu a nízkej populácii je Perth ideálnym mestom k užívaniu prímorskej klímy v takmer idylických, ale i cez to v stále mestských podmienkach. Perth bol založený v roku 1829. Začiatkom pomalý vývoj urýchlil až objav zlata v roku 1890 a príliv hľadačov šťastia z Európy. Centrum mesta je vcelku malé, dominuje mu niekoľko mrakodrapov, ale nájdu sa tu i pôvodné stavby, ako je napríklad vládne sídlo Government House alebo stará súdna budova.

Victoria Victoria je štát s rozlohou 228.000 km2 a vďaka svojej južnej polohe patrí k najchladnejším oblastiam na kontinentu. Je najmenším pevninským štátom a je taktiež najhustejšie obývaná. V roku 1851 sa Victoria oddelila od Nového Južného Walesu. Približne v rovnakú dobu tu bolo také objavené zlato, a v tú dobu nastal prudký rozvoj. Aj keď veľké množstvo zlatokopov nenašla bohatstvo, usadili sa tu natrvalo. Vo Victorii je v dnešnej dobe celkom 34 národných a 40 štátnych parkov, veľa chránených oblastí , zahrňujúcich pobrežné a morské rezervácie a historické oblasti. Victoria ponúka skvelé možnosti v oblasti turistiky, prekrásne pobrežia s nádhernými plážami..

Melbourne (3.300.000 obyvateľ), je druhým najväčším austrálskym mestom a zároveň hlavným mestom štátu Victoria. Mestom preteká rieka Yarra, ktorá je hranicou južnej časti mesta. Je to tradičné konzervatívne mesto s množstvom dôkladne popracovaných stavieb z viktoriánske éry. Po druhej svetovej vojne mesto vďaka vlne emigrantov dostalo novú tvár. Melbourne je zo všetkých austrálskych miest to „najeurópskejšie" v tom najlepšom zmysle slova. Melbourne je i Mekkou športovcov. Každoročne sa tu usporiadáva tenisový turnaj Australian Open, jeden z najslávnejších tenisových turnajov sveta. Na veľkom okruhu sa jazdia závody Formule 1.

NAŠA PONUKA :