BULHARSKO 

Elenite:  Hotelový komplex Royal Club Victoria Waterpark& Spa * * * * *

Sveti Vlas :  Hotel Korona * * *     Hotel Venera * * *      Hotel Tropics ***

Slnečné pobrežie :    Hotel Atos * * *    Hotel Azurro * * * +   hotel Colosseum II ***+     Hotel Condor * * * +     Hotel Dunav * * * *    

   Hotel Chaika Beach Resort Wellnes & Spa * * * * *    Hotel Kotva * * * +    Park hotel Continental **    Hotel Sredec * * * +  

  Hotel Sunny Day * * * +     Hotel Trakia * * * +Hotel Wela * * * * 

Pomorie :   hotel Elektra **+     Hotel Sunset Beach Family Resort & Spa * * * * * *

Bulharsko sa stalo v posledných rokoch čoraz viac vyhľadávanejšou krajinou na strávenie dovolenky. Hlavne vďaka výrazne zvýšenej úrovni poskytovaných služieb oproti minulosti a cenovej dostupnosti. To sú však iba niektoré prednosti Bulharska. Bulharsko je pôvabná krajina s rozmanitou prírodu a bohatou históriou. Príjemný pocit pre našinca je umocnený aj blízkosťou slovanskej mentality, podobnosťou jazyka a dychom nedávnej minulosti. Pobrežie Čierneho mora je atraktívne predovšetkým svojimi niekoľko kilometrovými úsekmi pieskových pláži, pomaly sa zvažujúcimi do mora. Možnosti ubytovania v Bulharsku sú rozmanité. Od najjednoduchších v súkromí, cez apartmány, novopostavené aj modernizované penzióny, až po niekoľko hviezdičkové hotely s bazénmi. Ubytovanie v menších zariadeniach má svoje zvláštne čaro.Majitelia týchto penziónov sú veľmi milí, príjemní a pohostinní. Môže sa Vám stať, že strávite príjemný večer pri poháriku rakije s novým bulharským priateľom. Najväčšími strediskami sú Albena , Zlaté piesky a Slnečné pobrežie.Sú tu vybudované nové hotely so športoviskami, bazénmi a službami, ktoré plne vyhovujú aj najnáročnejšiemu európskemu dovolenkárovi. Jedinou nevýhodou sú však v týchto strediskách ceny, ktoré sú niekedy až 50% vyššie ako v ostatných destináciách. V krátkosti Vás oboznámime aspoň s tými najznámejšími.

Ravda je znovu objavené stredisko s výnimočnou polohou. Nachádza sa 60km južne od Varny v blízkosti známych stredísk Nesebar, Slnečné pobrežie a Pomorie. Do historického Nesebaru alebo na Slnečné pobrežie sa dostanete turistickým vláčikom /1 Lv/ alebo pravidelnou autobusovou linkou /0,6Lv/, ktoré premávajú v polhodinových intervaloch.Pomorie je vzdialené 12km a dostupné je autobusom. Toto stredisko láka svojím 2 plážami s pozvoľným vstupom do mora. Na plážach sú reštaurácie a bufety, v ktorých si môžete zakúpiť občerstvenie za výhodne ceny. Máte možnosť prenajať si slnečníky a lehátka /3 Lv na deň/. Nechýba tu ani príjemná turistická promenáda s obchodíkmi s potravinami, stánkami s občerstvením, množstvom reštaurácií, cukrárni a barov. V centre Ravdy je trhovisko s ovocím a zeleninou,zábavná zóna pre deti s kolotočmi a rôznymi atrakciami.

Nesebar- nachádza sa 32 km severne od Burgasu a 3km od Slnečného pobrežia. Patrí medzi pamiatkové chránené územia, ktoré sú zapísané v zozname kultúrnych pamiatok UNESCO. Stará časť sprístavom sa rozkladá na polostrove, ktorý je s pevninou spojený úzkou šijou. Bol založený v 6. st. pred n.l. Stará časť si zachovala pôdorys krivoľakých, kameňmi dláždených uličiek. Najcennejšou pamiatkou sú kostoly, vzácne ukážky byzanskej architektúry. Nová časť Nesebaru s rodinnými vilkami a poschodovými domami vyrastá na pevnine, lemovaná piesočnatou plážou asi 2km od centa mesta.

Pomorie- bolo založené Grékmi už v4. storočí pred n.l. Je známe liečivým bahnom a najväčším liečebným ústavom svojho druhu na Balkánskom polostrove. Zdravie posilňujúce účinky má  p rírodný železitý piesok hnedej farby, ktorý pokrýva miestne pláže. Okrem toho je Pomorie známe pestovaním hrozna a výrobou koňaku Slančev brjag a Pomorie. Príjemné prostredie a atmosféra mestečka sú zárukou krásnej dovolenky predovšetkým pre rodiny s deťmi a mladých ľudí.

Prímorsko- je vzdialené 50km južne od Burgasu. Je výnimočné dvoma odlišnými plážami /južná a severná/, ktorých celková dĺžka je viac ako 10km. Južná pláž je známa svojími atrakciami. K dispozícii je tobogán a ihrisko na plážový volejbal. Táto pláž je vhodná tak pre rodiny s malými deťmi, ako aj pre neplavcov. Severná pláž je situovaná do otvoreného mora a preto je obľúbená zvlášť pre milovníkov vĺn.

Sozopol- malebné starobylé mestečko vzdialené 33km južne od Burgasu.Pôvodná osada bola založená okolo r. 610p.n.l. greckými prisťahovalcami pod menom Apollonia. Charakteristické pre mestečko sú krivoľaké uličky lemované typickými sozopoľskými drevenými domami svysunutými poschodiami. Malebnosť mesta zvýrazňujú i piesočnaté pláže a rybársky prístav.

Čiernomorec- prístavné mestečko ležiace asi 25km južne od Burgasu.Je to letovisko spokojnou atmosférou, rozprestierajúce sa na polostrove. Je tu čistý vzduch, piesočná pláž, skalné útesy, príjemné klimatické podmienky,štýlové reštaurácie, trh s ovocím a zeleninou, pošta, poliklinika, rybársky prístav.

Kiten- je prímorské mestečko ležiace 55km južne od Burgasu. Je lemované vysokými fjordmi, ktoré sú ideálnym miestom pre nadšencov potápania. Vyniká blízkosťou borovicových lesov, ktorých vôňa Vás príjemne sprevádza na každom kroku. Je známy svojimi dlhými piesočnatými plážami, ktoré sa striedajú so skalnatými útesmi. Stredisko je známe svojím prístavom, kde pôsobí miestny jacht klub.

Štátne zriadenie:republika

Rozloha:110994 km2

Početobyvateľov:7928901

Hlavné mesto: Sofia / 1141000 obyvateľov

Iné významné mestá: Plovdiv, Varna, Burgas

Úradný jazyk: bulharština

Písmo: azbuka

Náboženstvo: právoslávni-82,6%,mohamedáni-12,2%, katolíci-0,6%.

Čas: východoeurópsky+1hod.

ĎALŠIE INFORMÁCIE: